Jak adoptować?
Skoro podejmujesz decyzję, by przygarnąć psa ze schroniska, najprawdopodobniej jesteś osobą o dobrym, wrażliwym sercu i masz szczerą chęć pomocy psu, którego los boleśnie doświadczył. To postawa bardzo piękna i godna szacunku. Każdy pies potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i przynależności, więc jeśli otoczysz go miłością odpłaci Ci tym samym. Warto jednak pamiętać, że pies inaczej komunikuje się z otoczeniem niż człowiek, więc zanim pies znajdzie się w Twoim domu przeczytaj proszę tych kilka zdań i przygotuj się na jego przyjęcie.
Na samym początku zadaj sobie kilka pytań:
- Czy twój styl życia pozwala na opiekę nad zwierzęciem?
- Czy inni domownicy wyrażają zgodę na adopcję?
- Kto się zajmie zwierzakiem, jeśli wyjedziesz na wakacje lub zachorujesz?
- Czy twoja sytuacja materialna pozwala na prawidłową opiekę nad zwierzęciem (odpowiednia karma, szczepienia, leczenie)?
Jeśli zdecydowałeś się na adopcję,
pamiętaj o kilku istotnych kwestiach:
- Zwierzę nie jest rzeczą, potrzebuje miłości oraz właściwego wychowania tak samo jak człowiek, dlatego powinniśmy traktować go jak członka rodziny, wykazując zrozumienie dla jego instynktownych zachowań i zapewniając mu opiekę do końca jego dni.
- Jeśli masz niepewną sytuację mieszkaniową nieustabilizowaną rodzinną czy zawodową rozważ czy już teraz możesz zdecydować o wzięciu zwierzęcia i czy w przyszłości poradzisz sobie z opieką nad nim.
- Dokonując wyboru zwierzęcia należy kierować się wzajemnym dopasowaniem temperamentów. Oczywiste jest, iż żywiołowy duży pies będzie sprawiał problemy osobom starszym . Będzie stanowiło także problem dla opiekunów, którzy poświęcają mu zbyt mało czasu. Z powodu nudy czy tęsknoty spożytkuje nadmiar energii – znajdując sobie zajęcia zmierzające do zniszczeń czy nawet dewastacji w najbliższym otoczeniu.
- Zanim zdecydujesz się na określoną rasę, musisz poszerzyć wiedzę na jej temat. Pamiętaj, iż inne są potrzeby i zwyczaje psów łowieckich czy bojowych, a Ty także musisz spełniać ich oczekiwania chociażby w kwestii zaspokojenia potrzeb ruchowych, odpowiedniego żywienia czy zabaw. Należy dobrać rasę psa do zwyczaju domowników. Zwierzęta bojowe nieumiejętnie wychowywane mogą stanowić poważne zagrożenie dla domowników oraz otoczenia. Pamiętaj, że są rasy psów, które nie tolerują małych dzieci.
- Trzymanie w ciasnych osiedlowych mieszkaniach psów, które od pokoleń wychowywane były do określonych zadań, może być źródłem poważnych problemów. Psy pasterskie, stróżujące, łowieckie - zgodnie z wrodzoną potrzebą powinny pracować, zatem wymagają właściwych warunków by nie doprowadzić do zaburzeń ich kondycji i psychiki.
- Pamiętaj, że młode zwierzę wymaga dużo więcej kontaktu z człowiekiem, więc trzeba poświęcić mu sporo czasu by zaspokoić jego sferę emocjonalną i właściwe ukształtować jego osobowość. Trzeba się także liczyć z tym, że w czasie dorastania, wzrostu i zmiany uzębienia, szczenię może niszczyć wiele rzeczy, o ile ich właściwie nie zabezpieczymy i nie zapewnimy szczenięciu określonych akcesoriów do gryzienia.
- Z opieką nad zwierzęciem wiążą się wydatki. Wymaga ono pielęgnacji, odpowiedniego wyżywienia i oczywiście nadzoru lekarza w zakresie zapewnienia cyklicznych szczepień ochronnych i leczenia w czasie zaistniałych chorób.
- Przemyśl również, co zrobisz ze zwierzęciem w razie konieczności Twojego wyjazdu. Warto mieć kogoś bliskiego, kto zapewni zastępcza opiekę. Istnieją oczywiście hotele dla zwierząt lecz wiąże się to z wydatkami.
- Jeśli masz już jakieś zwierzę, a chciałbyś następne, kieruj się doborem na zasadzie odmiennych temperamentów i płci tych zwierząt tzn. jeśli masz nadpobudliwego psa dobierz mu spokojną wysterylizowaną suczkę. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź jak te zwierzęta na siebie reagują, lecz uczyń to poza domem – najlepiej w schronisku. Próbę wzajemnego zapoznania podejmuj kiedy zwierzęta są na smyczy, nie dopuszczając do gwałtownej konfrontacji. Jeśli nie wykazują wobec siebie wrogości, umożliw im bliższy kontakt . W mieszkaniu kontroluj sytuację, nie ingeruj, jeśli jedno ze zwierząt próbuje dominować wobec swojego towarzysza, bowiem zwierzęta miedzy sobą ustalają hierarchię. Któreś z nich musi się podporządkować, zgodnie z prawami stada. Jeśli towarzyszem psa ma być kot lub odwrotnie, postępuj podobnie jak wyżej, lecz w czasie próby zapoznania kot powinien przebywać w kontenerze. Nie wolno Ci zamieniać legowiska dotychczasowego rezydenta, bowiem uzna nowego towarzysza za intruza i wroga.
- Zwierzę nie powinno być prezentem. Uszczęśliwianie innych poprzez narzucanie im dodatkowych obowiązków i narażanie zwierzęcia czy osoby obdarowywanej na ewentualny brak wzajemnej akceptacji, jest niestety nierozważnym gestem, narażającym wszystkie strony na dodatkowe kłopoty.
- Jeśli jesteś gotów do przyjęcia nowego członka rodziny, pamiętaj, iż wszyscy domownicy powinni uczestniczyć w wyborze zwierzęcia i podjąć wspólnie decyzję względem jego akceptacji. Jedynie w bezpośrednim kontakcie można ocenić wzajemne relacje. Pamiętaj, że konsekwencja, dyscyplina i system nagradzania wobec zwierzęcia zapewni Ci wspaniałego Przyjaciela.
- Jeśli jesteś gotów do przyjęcia nowego członka rodziny, pamiętaj, iż wszyscy domownicy powinni uczestniczyć w wyborze zwierzęcia i podjąć wspólnie decyzję względem jego akceptacji. Jedynie w bezpośrednim kontakcie można ocenić wzajemne relacje. Pamiętaj, że konsekwencja, dyscyplina i system nagradzania wobec zwierzęcia zapewni Ci wspaniałego Przyjaciela.
Adoptując zwierzę
musisz wiedzieć, że:
- Większość schroniskowych zwierząt miała kiedyś domy, tak więc otrzymała też jakieś wychowanie. Psy mieszkające w warunkach domowych, nauczone były czystości lecz w schronisku musiały załatwiać potrzeby fizjologiczne w boksie. Początkowo wychodź z psem regularnie i często na spacery, by wykształcić w nim ponownie ów nawyk.
- Zapewnij zwierzęciu „adresówkę”, bądź na obroży zapisz jego imię i numer telefonu. Nie należy psa spuszczać ze smyczy, dopóki nie nabierze do nas zaufania i nie zapozna najbliższej okolicy, duże psy wyprowadzamy w kagańcu.
- Nie dopuszczaj do konfrontacji ze zwierzętami oraz ludźmi zanim nie poznasz jego zachowań i reakcji.
- Pies może bać się burzy czy innych wystrzałów zatem nie wychodź z nim w tym czasie na spacer. Nie zabieraj go na hałaśliwe masowe imprezy.
- Nie powierzaj opieki nad psem dziecku, dopóki nie nastąpiło między nimi ugruntowanie więzi i dopóki nie ukształtowaliście wychowania zwierzęcia.
- Zabezpiecz balkony i okna by zwierzę nie uległo wypadkowi. Balkon może kojarzyć się z klatką, co może powodować chęć przeskoczenia balustrady.
- Powstrzymujcie się od gwałtownych gestów wobec zwierzęcia, bowiem może odczytać je jako oznakę agresji. Jeśli jest nieufny, nie przytulaj go na siłę jak również nie krzycz i nie karć, pozwól mu się wycofać – daj mu czas.
- Do każdej nowej rzeczy przyzwyczajaj powoli np. żywienie, jazda samochodem. Naukę stosuj także z umiarem, różne polecenia egzekwuj w znacznych odstępach czasowych i od razu nagradzaj.
- Stosuj system nagród za nowe osiągnięcia /smakołyk/, jeśli już opanuje ćwiczenie nieco pomijaj niektóre etapy nagradzania, nie rezygnując z nich całkowicie.
- W schronisku istnieje obowiązek sterylizowania zwierząt.. Zabieg chroni zwierzę przed zbędną rozrodczością, szeregiem chorób w tym nowotworowych, urojonych ciąż, nadpobudliwością.
Odmowa adopcji?
Każdy musi liczyć się z tym, że może dostać odmowę adopcji konkretnego zwierzęcia. Zwierzęta to żywe istoty, które mają konkretne charaktery i predyspozycje. Nie każdy dom jest odpowiedni dla każdego zwierzęcia. Na przykład:
- Niektóre zwierzęta wymagają bardziej doświadczonych opiekunów.
- Nie każdy pies nadaje się dla osoby, która w przeszłości nie miała psa.
- Młody energiczny pies potrzebuje aktywnego domu.
- Nie każdy pies akceptuje dzieci.
- Nie każdy pies akceptuje inne zwierzęta.